Табла (игра)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Infobox game

Табла е една од најстарите игри на табла за двајца. Секој играч има петнаесет пулови кои ги движи помеѓу 24 полиња (триаголници) во зависност од фрлањето на двата зара. Целта на играта е еден од играчите да ги „извади“ сите пулови надвор од таблата.

Постојат неколку видови на играње на табла и повеќе нивоа на една игра. Како шахот, таблата e проучена со голем интерес од страна на компјутерските научници.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]