Ердр

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ердр
Erdre
Версајскиот кеј во Нант
Местоположба
ДржаваФранција
Физички особености
Извор 
 • местоМен и Лоара
Устие 
 • место
Лоара
 • координати
47°12′42″N 1°32′22″W / 47.21167° СГШ; 1.53944° ЗГД / 47.21167; -1.53944Координати: 47°12′42″N 1°32′22″W / 47.21167° СГШ; 1.53944° ЗГД / 47.21167; -1.53944
Должина97,4 km
Големина на сливот936 km2
Проток 
 • просечен2,5 m3/s
Особености на сливот
ТечениеЛоараАтлантски Океан

Ердр (француски: Erdre) — река што протекува низ департманите Мен и Лоара и Атлантска Лоара. Таа е десна притока на Лоара.

Хидронимија[уреди | уреди извор]

Најстаро посведочено име на реката е Ерда кое датира од 1072 година.

Можеби тоа е преткелтски хидроним од видот *ered во смисла „тече“.

На бретонски, Ердр се нарекува Erzh[1].

Општ опис[уреди | уреди извор]

Ердр е река во сливот на Лоара, која извира во Ердр-ан-Анжу, во општината Ла Пуез од езерцето Клере[2], околу дваесет километри северозападно од Анже во Мен и Лоара.

По тек од 97,5 км, се влева во Лоара во Нант во Атлантска Лоара[3].

На бреговите на Ердр се наоѓаат многу дворци, куќи за одмор, паркови и замоци. Франсоа I овој воден тек го сметал за „најубавата река во Франција[4].

За време на големото раздобје на пополнување на ракавците на Лоара во Нант, на почетокот на XX век, Ердр исто така претрпел промени. Така, неговите 500 последни метри биле пополнети и станале една од главните оски на Нант, Кур де 50 отаж (cours des 50-Otages). Ердр бил пренасочен и затоа денес минува низ тунелот Сен-Феликс под патеката Сен-Пјер-ет-Сен-Андре, како и под плоштадот Војвотката Ана, пред да се влее во Лоара преку каналот Сен-Феликс.

Текот на Ердр[уреди | уреди извор]

Департмани низ кои поминува:

Општини низ кои пооминува (од изворот кон устието):

Во департманот Мен и Лоара
 • Ердр ан Анжу (Erdre-en-Anjou) (извор), Ле Луру Беконе (Le Louroux-Béconnais), Ла Корнуај (La Cornuaille), Ангри (Angrie), Канде (Candé)
Во департманот Атлантска Лоара
 • Фрење (Freigné), Сен Марс ла Жај (Saint-Mars-la-Jaille), Боневр (Bonnoeuvre), Риаје (Riaillé), Транс сир Ердр (Trans-sur-Erdre), Жуе сир Ердр (Joué-sur-Erdre), Нор сир Ердр (Nort-sur-Erdre), Касон (Casson), Пети Марс (Petit-Mars), Сен Марс ди Дезер (Saint-Mars-du-Désert), Сисе сир Ердр, Каркефу, Ла Шапел-сир-Ердр, Нант (слив)

Текот на Ердр е поделен на три главни дела:

 • Од изворот до Канде, Ердр е само мал поток
 • По Канде, Ердр се шири во облик на мала река до Нор-сир-Ердр: тоа е „Горна долина на Ердр“.
 • По Нор-сир-Ердр, Ердр се шири и станува пловен до Нант и вливот во Лоара. Овој дел од реката го користи и каналот од Нант до Брест. Во овој дел, Ердр ги поминува мочуриштата на рамнината Мазерол (помеѓу Сен Марс-ди-Дезер и Сисе-сир-Ердр).

Премини[уреди | уреди извор]

Ограничувањата за преминување на Ердр се (од низводно до возводно, висината одговара на висината за пловење):

 • Јужен влез во речниот тунел од каналот Сен-Феликс - 3,60  во зима, 3,80  во лето.
 • Мост Тбилиси (Исти нивоа со тунелот Сен-Феликс)
 • Мост Сен Михиел - 3,90 
 • Пешачки мост на пристаништето - 6,80  (на ниво на островот Версај)
 • Мост Женерал-де-ла-Мот- Руж - 7,00 
 • Мост Тортиер - 7,00 
 • Мост Жнелиер - 10,31 
 • Мостот Божоар
 • Мост Ердр - 10,42  (дозволувајќи го преминувањето на A821)
 • Мост Сисе-сир-Ердр - 6,18 
 • Мостот Сен-Жорж во Нор-сир-Ердр

Пред да се пополнат последните 500 м од текот на реката, имало пет премини низводно од мостот Сен-Михиел до неговото влевање во Лоара, кој исто така беше пополнет, наречен „ракавец на Берзата“:

 • Мостот Моран
 • Мостот на Градското собрание
 • Мост за заклучување
 • Мостот Орлеан
 • Пон д'Ердр (Pont d'Erdre) (да не се меша со сегашниот „Pont de l'Erdre“)

Мочуриште Ердр[уреди | уреди извор]

Мочуриштето Ердр е класифицирано како место на Натура 2000.

Притоки на Ердр[уреди | уреди извор]

 • Кроасел (Croissel)
 • Окмар (Hocmard)
 • Жевр (Gesvres)
 • Сан (Cens)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Source : TermOffis par l’Office de la langue bretonne.
 2. 47°32′55″N 0°50′39″W / 47.54861° СГШ; 0.84417° ЗГД / 47.54861; -0.84417,Visualisation sur Google MapsVisualisation dans OpenStreetMap
 3. Сандр. „Податоци за течението — L'Erdre (M63-0300)“. Посетено на 2 juin 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 4. L'Erdre : « La plus belle rivière de France » sur lesechos.fr, 22 juillet 1998, consulté le 2 juin 2017