Ервин Вокер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вилијам Ервин Вокер, познат како Ервин М. Вокер и Митралезот Вокер (1918 - 1982) бил поранешен полициски работник и ветеран во армијата за време на Втората светска војна запаметен по серија насилни кражби, грабежи, и престрелки со полицијата во Лос Анџелес, Калифорнија, за време на 1945 и 1946 година. Филмот “Навечер одеше ” беше заснован на мигови на Вокеровиот криминал во 1946 година.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Нема доволно податоци за раниот живот на Вокер . Тој бил роден во 1918 година од Вестон и Ирина Л. Вокер, а бил одгледан во Глендел , Калифорнија. Вокер живеел со своите родители и сестра. Иако краткотрајно , Вокер бил добар спортист. Тој подоцна ќе биде опишан како "нежен , приврзан, внимателен над обичните за благосостојба на другите, и [давал ] и не правел проблеми на било кој начин ." Таткото на Вокер бил контролен инженер за поплави во Лос Анџелес, додека неговиот чичко Херберт В. Вокер бил истакнат адвокат и поранешен главен заменик-јавен обвинител во Лос Анџелес . Вокер дипломирал на Факултетот Хувер и студирал на Калифорнискиот институт за технологија една година, напредувајќи во електрониката и радио инженерството.

Полициска и воена служба[уреди | уреди извор]

Откако тој се одвоил од Кал Теч (eng .Cal Tech ) , Вокер работел како радио оператор и полициски диспечер за полициската станица Глендел . Во текот на Втората светска војна, тој бил регрутиран од страна на Selective Service и покрај неговиот слаб вид поради неговите радио и електронски вештини. Во 1944 година, Вокер дипломирал OCS и бил овластен втор поручник во армијата на САД. Во јуни 1944 година, Вокер ја добил својата прва задача во Остров Вејк (eng. Wake Island ).. Во ноември, тој добил наредба за негов трансфер на Островот Лејт на Филипините, каде што бил ставен на задача во одред со 85 мажи. Вокер очигледно добро се согласувал со војниците кои работеле со него.

Во подоцнежното сведоштво, Вокер призанал дека по пристигнувањето во Лејт тој и уште еден офицер, близок пријател, избрале локација за радар и рутински безбедносни мерки но не поставил дневен чувар поради наредбите. Вокер наредил негово враќање на бродот . Кога се вратил во радар станицата следниот ден, тој дознал дека Јапонците ја нападнале радарската станица на изгрејсонце, неговиот најблизок пријател бил тешко повреден за време на нападаот . И покрај фактот дека Вокер и неговите луѓе не биле добро подготвени , неговата единица не била зајакната по тој првичен напад , и мал одред поминал три дена и ноќи на континуирана битка со јапонската армија на падобранци, кои предизвикале многу жртви. При последователната истрага за пронаоѓање на одговорност за тој напад Вокер сведочел дека тој се чуствува одговорен за тоа што се случило.

По средбата во Лејт , Вокер го известил својот комадант шеф дека не можел да продолжи да слуша и побарал да се врати во САД. Тој бил ослободен од должност во Јужниот Пацифик, во декември 1944 година, и бил назначен за поручник во јули 1945 година, три месеци по неговото пристигнување во САД. Според неговите изјави и изјавите на неговото семејство , Вокер се вратил од должноста длабоко вознемирен , убеден дека тој бил одговорен за смртта на војниците во својата единица со тоа што не направил одбрана за неговата позиција . Тој подоцна ја опишувал својата вина за смртта на неговиот најдобар пријател, тој верувал дека можел да ја спречи ако наредел да ископаат ровови'

Тој никогаш повторно не живеел со своето семејство, изнајмил стан и живеел сам . Неговото семејство велело дека бил мрзлив, меланхолилен , молчалив, замислен, груб со мали деца, таинствен, и тежок . Тој одбил понуда од полициската станица Глендл да се врати на својата стара работа поради ниските плати .

Првите криминали мигови[уреди | уреди извор]

Во почетокот на 1945 година, додека бил во активна должност како прв потполвник во армијата тој ја ограбил гаражата , земајќи сет на алатки, волтметар, и радио приемник. Во август 1945 година, тој влегол во магацинот на армијата во текот на ноќта, и украл седум. 45 калибар Томпсон полуавтоматски пушки, дванаесет 0,45 калибар пиштоли, шест 0,38 калибар револвери, муниција, футроли , и списанија.

Вокер бил отпуштен од армијата во ноември 1945 година. За време на неговото послендо заминување тој украл автомобил, го сменил регистарски ознаки, и го искористил да префрли некои од украдените стоки. Потоа тој провалил во бутик и земал неколку парчиња облека за мажи. Следната цел на Вокер биле магацините и канцелариите на снимања и филмските компании, земајќи засилувачи, електронска опрема, записи, филмски проектори, грамофони , камери и друга опрема. Тој изнајмил гаража, како експериментална работилница. Вокер ја користел гаражата како негова база на операции, Вокер продолжувал да врши грабежи да ги плати трошоците за живеење, како и да стекне електронска опрема. Неговата криминална треска изнесувала повеќе од десетина вооружени грабежи, но и пребивање на сума од околу $ 70,000. Вокер подоцна објаснил дека неговата злосторства беа мотивирани од желбата да се соберат средства и опрема да се изгради електронски радарски пиштол,со кој ќе може да ја прислили владата да донесе закон за зголемување на платите на војниците.. На 25 април 1946 година, додека поминувал покрај домот на Вилард В, Стар на 1347 Петтата авенија во Лос Анџелес, Вокер бил застрелан и ранет од ЛАПД (eng . LAPD) Холивудската на детективи од потполковник Колин В. Форбс и неговиот партнер Стјуарт В Џонсон, кога тие се обиделе да го уапсат. Нарекувајќи се себеси Пол В. Норис, Вокер го контактирал Стар, инженер кој купувал и продавал слики во движење и снимки со цел да му продаде на него опрема за слика во движење . Стар веднаш се посомневал дека опремата била украдена и ја известила полицијата ,кој го чекале осомничениот во неговиот дом.Како Вокер се приближувал до куќата така полицијата го спремила за нападот. Вокер отворил оган и потполковникот Форбс, бил погоден во стомакот.Водник Џонсон го ранил Вокер во стомакот и во левата нога, со најмалку два куршуми од 0,38 калибар револвер . И покрај неговите рани, Вокер побегнал пешки со користење на лавиринтот- канализација под градот .

Форбс и Џонсон побрзале во болница, каде потполковникот Форбс имал куршум од 0,45 калибар во неговиот ’рбет. Тој закрепнал, иако лекарите не биле во можност да го отстранат куршумот и го оставиле внатре .

Во мај, 1946 Вокер направил друга кражба, крадејќи безбедносна ролна и детонирачки осигурачо и една ролна кабел . За да го отвори сефот и да ги пробие клучевите , Вокер направил експлозив -. Нитроглицерин- со користење на азотна киселина, сулфурна киселина , и глицерин.

Рано наутро во среда, 5 јуни , 1946, Вокер возел до пазарот за месо на аголот на булеварот Лос Фелиз и на булеварот Брунсвик во Глендел , Калифорнија. Според сведоштвото на Вокер во судот ,по отсекувањето на бравата на продавницата со бонсек ,тој потоа ставил свој катанец .Вокер го скрил бонсекот во близина ,влегол во својот автомобил и возел наоколу да види дали некој го видел .Не гледајќи никого, тој го земал бонсекот и пак се вратил во својот автомобил ,повторно возејќи околу квартот .Излегувајќи од својот автомобил Вокер рекол дека забележал човек со фенерче во близина каде што бил скриен бонсекот. Тој го следел човекот со фенерче возејќи по него .Како возел со колата тој забелжал дека човекот бил полицаец ,кој излегол дека бил Калифорниски патролен офицер,Лорен Корнвел Рузвелт. Рузвелт едно време бил шеф на полицијата Аркадија ,Калифорнија ,го повикал Вокер до неговиот автомобил и го прашал што правел во соседството .Воекр одговорил дека одел да се види со девојка.Офицерот кој седел зад воланот со фенерчето во левата рака и неговата десна рака ставена на бутот каде што стоел неговиот пиштол ,ја побарал од обвинетиот идентификацијата. Вокер сведочел дека пукал двапати во Рузвелт се наведнал и побегнал ,оставајќи го својот автомобил и повторно бегајќи преку канализација Според детективите кои разговарале со него, Вокер изјави малку поинаква верзија на она што се случило за времен на неговото апсење, изјавувајќи дека директор Рузвелт пукал прво во него што го натерало Вокер да клекне и да пука удирајќи го Рузвелт двапати ,.Вокер тогаш појаснил дека Рузвелт од него побарал да повика болничко возило ,на што Вокер одговорил дека тој нема да направи ништо за него . Пукањето од пиштолот ги разбудило жителите во квартот ,кои повикале полиција .Според весниците Офицерот Рузвелт вратил со пукање но поради неговите рани тој не можел да повика помош преку радио станицата. Погоден неколкупати од о,45 калибар ,Офицерот Рузвелт бил пренесен во блиската болница .Иако тешко ранет ,Офицерот Рузвелт бил во можност да даде физички опис на напаѓачот и различна изјава за средбата со Вокер и последователната престрелка. Рузвлет им кажал на инспекторите дека утрото тој се враќал дома кога почнало да го следи возило на булеварот Лос Фелиз,и дека возачот отворил оган без предупредување Додека Вокер изјавил дека тој пукал двапати во Офицерот Рузвелт ,подоцна весниците објавиле дека Рузвелт бил погоден не помалку од девет пати со куршуми од 0.45. Рузвелт починал во болница неколку часа по ранувањето.