Елизабета Данска (изборна кнегиња на Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елизабета Данска
Скулптура на Елизабета олтарското дело од Клаус Берг во Соборната црква „Св. Кнут“, Оденсе (ок. 1530 година)
Изборна кнегиња на Бранденбург
На позиција10 април 1502 – 11 јули 1535
Роден(а)24 јуни 1485
Ниборшки замок
Починал(а)10 јуни 1555(1555-06-10) (возр. 69)
Берлин
Почивалиште
СопружникЈоахим I Нестор, изборен кнез на Брандербург
ДецаЈоахим II Нестор, изборен кнез на Брандербург)
Ана, војвотка на Мекленбург
Елизабета, војвотка на Брунсвик-Каленберг-Гетинген
Маргарет, војвотка на Померанија
Јохан, маркгроф на Брандербург-Кистрин
ДинастијаОлденбурговци
ТаткоЈохан Дански
МајкаКристина Саксонска
ВероисповедЛутеранец

Елизабета Данска, Норвешка и Шведска (24 јуни 1485 - 10 јуни 1555 година) била скандинавска принцеза која станала Електрика од Бранденбург како сопруга на Јоаким I Нестор, изборен кнез на Бранденбург. Таа била ќерка на кралот Ханс од Данска, Норвешка и Шведска и неговата сопруга, Кристина од Саксонија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Како дете, Елизабета имала блиска врска со нејзиниот брат, подоцнежниот крал на Данска, Кристијан II. Таа знаела да чита и пишува и на дански и на германски. На 10 април 1502 година се омажила за Јоаким I Нестор, изборник на Бранденбург, на двојна венчавка заедно со нејзиниот вујко, идниот крал Фредерик I од Данска и нејзината снаа Ана од Бранденбург. Елизабет и Јоаким доста добро се согласувале во првите дваесет години од нивниот брак и хармонично коегзистирале. Таа ја примила својата мајка во 1507 година, присуствувала на свадбата на нејзиниот брат Кристијан во 1515 година и го примила Кристијан во 1523 година.

Нејзиниот сопружник бил жесток приврзаник на римокатоличкото православие за време на реформацијата. Во 1523 година, таа ја посетила проповедта на Мартин Лутер со нејзиниот брат и нејзината снаа и станала убеден протестант. Во 1527 година, таа ја примила протестантската заедница јавно: тоа значел јавен прекин со Католичката црква и предизвика лконфликт со нејзиниот сопруг. Во 1528 година, нејзиниот сопруг побарал свештенички совет од Католичката црква дали треба да се разведе, да ја погуби или да ја изолира доколку таа одбие да се откаже од новото убедување. Црковниот собор одговорил дека тој треба да ја затвори.

Елизабета побегнала на дворот на нејзиниот вујко, Јован, изборник на Саксонија, и избила јавна дебата: протестантските монарси и нејзиниот брат ја поддржале, Лутер ја поддржал нејзината слобода да го остави сопругот поради нејзината религија и таа изјавила дека ќе се врати. само ако ѝ се дозволи да го задржи своето убедување и ако нејзиниот сопруг се откаже од својата прељуба и неговиот интерес за астрологијата. Инаку, таа предложила да се разделат, мислејќи на разделбата на сопствените родители во 1504 година. Таа добила седиште во близина на Витенберг. Нејзиниот сопруг одбил да ѝ даде додаток и им забранил на синовите да ја посетуваат. Во 1532 година, нејзиниот вујко починал, а нејзиниот брат бил затворен, а таа ги изгубила своите поддржувачи.

Во 1535 година, нејзиниот сопруг умрел и нејзините синови ја замолиле да се врати во Бранденбург, но се предомислиле кога таа побарала парохиите во нејзиниот мираз да станат протестантски. Конечно се вратила во 1545 година и останала во Шпандау.

Бракот на нејзиниот син Јоаким II Хектор, електор на Бранденбург, со Хедвиг Јагиелон не ја задоволил Елизабета. Католичките богослужби се одржувале за Хедвиг во нејзината приватна капела, а Електриката на Давагер исто така била несреќна затоа што Хедвиг не знаела да зборува германски.[1]

Потомство[уреди | уреди извор]

Децата на Елизабета биле следниве:

  1. Јоаким II Хектор, изборен кнез на Бранденбург
  2. Ана (1507–1567), во 1524 година се омажила за Алберт VII, војвода на Мекленбург-Гистров
  3. Елизабета (1510-1558), во 1525 година се омажила за Ерик I на Бранзвик-Каленберг
  4. Маргарет (1511–1577), во 1530 година се омажила за Георг I, војвода на Померанија
  5. Јохан (1513–1571), маркгроф на Бранденбург-Кистрин

Предци[уреди | уреди извор]

 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Chadwick, Owen (2003). The Early Reformation on the Continent. Oxford University Press. ISBN 0-19-926578-X. Посетено на 2009-08-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Елизабета Данска (изборна кнегиња на Бранденбург)
Роден(а): 24 јуни 1485 Починал(а): 10 јуни 1555
Владејачки титули
Незаземено Изборна кнегиња на Бранденбург
10 април 1502 – 11 јули 1535
Незаземено