Елзау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елзау
Грб на Елзау
ДржаваШвајцарија
КантонЦирих
ОбластВинтертур
Површина[1]
 • Вкупна8,07 км2 (312 ми2)
Надм. вис.&10000000000000498000000498 м
Најг. вис. (Гајтберг)&10000000000000610000000610 м
Најм. вис. (Римикон)&10000000000000466000000466 м
Население (Грешка: погрешен формат за време[2])
 • Вкупно3,351
 • Густина4,2/км2 (11/ми2)
Поштенски код8352
БИЗ број0219
Мреж. местоelsau.ch
SFSO statistics

Елзауопштина во Винтертур во кантонот Цирих во Швајцарија.

Географија[уреди | уреди извор]

Елзау има површина од 8 км2. Од оваа површина 56,5% се користени за земјоделски цели, додека 25,7% се шуми. Од останатиот дел од земјиштето, 17,2% е населено, а остатокот (0,6%) е непродуктивно (реки, ледници или планини).[3] Во 1996 година, домаќинствата и зградите сочинувале 10,9% од вкупната површина, додека превозната инфраструктура го сочинувала остатокот (6,1%). Од вкупната непродуктивна површина, водата (потоците и езерата) сочинува 0,5% од површината. Согласно до 2007 година, 15,4% од вкупната општинска површина била под некаква изградба.[4]

Општината се наоѓа покрај двата брега на реката Ојлах. Се состои од селата Елзау, Римикон (спомнати во 829 година како Руманинховун), Ретершен и од 1922 година селата Унтер и Обершотикон.

Превоз[уреди | уреди извор]

Железничките станици на Ретершен и Шотикон се наоѓаат во Општина Елзау. Двете станици се постојки на линијата С35 на Циришкиот С-автопат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arealstatistik Standard - Gemeindedaten nach 4 Hauptbereichen
  2. Статистичка служба на Цирих (германски) посет. 1 мај 2013 г
  3. Swiss Federal Statistical Office Архивирано на 5 јануари 2016.
  4. Statistics Zurich (германски). Пристапено на 21 декември 2021.