Елерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елерслебен
Место во Бутштет
Селската црква
Селската црква
Грб на Елерслебен
Елерслебен во рамките на Германија
Елерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општина Бутштет
Основни податоци
Површина 6,48 км2
Надм. височина 153 м
Население 253  (31 декември 2017)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99628
Повик. бр. 036372
Портал http://www.mannstedt.de/
Координати 51°8′0″N 11°19′0″E / 51.13333° СГШ; 11.31667° ИГД / 51.13333; 11.31667Координати: 51°8′0″N 11°19′0″E / 51.13333° СГШ; 11.31667° ИГД / 51.13333; 11.31667

Елерслебен (германски: Ellersleben) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Бутштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Елерслебен се наоѓа во источниот дел на Тириншката Котлина помеѓу Етерсберг и Фине.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]