Елен Алиен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Елен Фрац (германски: Ellen Fraatz, 1968, Берлин ) позната како Елен Ален (Ellen Allien) , германска музичарка, музички продуцент и основач на брендот BPitch Control .

Животопис[уреди | уреди извор]

Таа е родена и израсната во западниот дел на Берлин [1] . Во текот на 1989 година живеела во Лондон, каде што првпат стапила во контакт со електронската музика. Кога се вратила во својот роден Берлин, електронската музика станала попопуларна во Германија . Во 1992 година станала постојан диџеј во неколку клубови [2] . Во 1999 година таа го започна своето шоу во Kiss FM и ја основа издавачката куќа BPitch Control .[3] .

Првиот албум,Стадткинд, бил издаден во 2001 година. Таа е посветена на градот Берлин, и таа ја наведува културата на обединување на Берлин како една од главните инспирации на нејзината музика. Алиен, исто така, се појавила на музичкиот документарен филм Говорејќи во законик од 2009 година .[4] .

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Interview with Ellen Allien 11-hour.com Приступљено 9. 11. 2015.
  2. Ellen Allien, 2004 indexmagazine.com Приступљено 9. 11. 2015.
  3. interview | ellen allien schonmagazine.com Приступљено 9. 11. 2015.
  4. SPEAKING IN CODE - TECHNO MUSIC DOC FOLLOWED BY Q&A WITH DIRECTOR AMY GRILL • ATLAS 100 internationalfilmseries.com Приступљено 9. 11. 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]