Прејди на содржината

Елвира Донес

Од Википедија — слободната енциклопедија

Елвира Донес 1960 е албанска писателка,[1] сценарист и продуцент на документарни филмови.

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена е во крајбрежниот град Драч, дипломирала на Државниот универзитет во Тирана. Во 1988 година се вработила во Албанската државна телевизија и на тој начин отпатувала во Швајцарија, каде што пребегнала. Таа била судена за предавство во Албанија (во отсуство), била осудена на затвор и не ѝ бил дозволен пристап до нејзиниот син до падот на комунизмот во Албанија во 1992 година. Потоа живеела во Швајцарија каде работела како писателка и телевизиски новинар, а напишала и сценарија, режирала и продуцирала неколку документарни филмови.

Од 2004 г живее во САД. Повеќето нејзини текстови се на италијански или албански јазик, но неколку од нејзините документарни филмови се со англиски преводи. Неколку од овие филмови победиле или биле номинирани за различни награди. Нејзиниот последен документарец, „Заколнета девица“, е за жените во северна Албанија кои се заколнале на вечна невиност во нивните тинејџерски години и станале мажи во нивното општество - не жени кои се однесуваат како мажи или трансродови жени, туку едноставно жени кои сега се мажи. Овој филм бил прогласен за најдобар документарен филм на Женскиот филмски фестивал во Балтимор во 2007 година.

Избрана библиографија[уреди | уреди извор]

 • Донес, Елвира (1998). Кардиган. Тирана: Издавачка куќа „Кабеј“.
 • Донес, Елвира (1999). Погрешни цвеќиња. Тирана: Издавачката куќа Онуфри.
 • Донес, Елвира (2001). Ѕвездите не се облекуваат вака. Елбасан: Издавачка куќа Сејко.
 • Донес, Елвира (2001). Навреден бел ден. Елбасан: Издавачка куќа Сејко.
 • Донес, Елвира (2002). Го сакам Том Хенкс. Елбасан: Издавачка куќа Сејко.
 • Донес, Елвира (2004). По тишината. Елбасан: Издавачка куќа Сејко.
 • Донес, Елвира (2007). Заколната девица. Милано: Фелтринели.
 • Донес, Елвира (2011). Совршена мала војна. Торино: Еинауди.
 • Донес, Елвира (2014). Заколната Девица. Лондон: И други приказни.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Брунилда (2003)
 • Прикован (2004)
 • Заколната Девица (2015)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Segel, Harold B. (2008). The Columbia literary history of Eastern Europe since 1945. Columbia University Press. стр. 360–. ISBN 978-0-231-13306-7. Посетено на 15 August 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]