Екатерина Паница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Екатерина Паница
Родена 2 ноември 1882
Кукуш, Отоманско Царство
Починала 1967
Софија, Бугарија
Националност Македонка
Занимање просветен работник
Сопружник Тодор Паница
Татко Иван Измирлиев
Мајка Рушка Измирлиева
Роднини Христо Смирненски

Екатерина (Катерина) Иванова Измирлиева, по мажот ѝ Паница, нарекувана Додата и Ковалевска[1] (родена во 2 ноември 1882 година во Кукуш - починала во 1967 година во Софија) — македонски просветен работник, сопруга на револуционерот Тодор Паница.[2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Екатерина Паница завршила Солунската женска егзархиска гимназија во 1900 година[3], а потоа била учителка во с. Просечен (Драмско)[4], во Солун и во с. Горно Броди (Серско)[5][6]. Подоцна емигрирала во Бугарија и била учителка во Несебар и во други места. Била соработник на ТМОРО. На 17 мај 1907 година се омажила за Тодор Паница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис. ВМОРО – псевдоними и шифри 1893 – 1934, Звезди, 1999, стр.36, 53
  2. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Игновски“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 595. Text "series " ignored (help)
  3. Кандиларовъ, Георги Ст (1930). Българскитѣ гимназии и основни училища въ Солунъ (по случай на 50-годишнината на солунскитѣ български гимназии). София: Македонски Наученъ Институтъ, печатница П. Глушковъ. стр. 162.
  4. Чаков, Михаил. Дневник на революционния ми живот.
  5. Куманов, Милен. „Македония. Кратък исторически справочник“, София, 1993, стр. 108.
  6. Македония в пламъци. Освободителните борби на българите от Македония в спомени на дейци на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (Андон Кьосето, Анастас Лозанчев, Григор Попев, Аргир Манасиев, Христо Пасхов, Мите Хаджимишев, Кръсто Лазаров, Екатерина Паница). Записал Б. Мирчев. Съст. И. Бурилкова, Ц. Билярски. С., 2003.