Екатерина Гусева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Екатерина Гусева
Роден(а)Екатерина Константиновна Гусева
9 јули 1976
Русија Москва, СССР
ДржавјанствоРусија Русија
Занимањеактер, пејач
РодителиТамара
Константин
НаградиZaslujeniy artist.jpg

Екатерина Гусева (руски: Екатери́на Константи́новна Гу́сева, роден на 9 јули 1976 во Москва) е руска глумица, најпозната по својата улога во серискиот филм Бригада.

Нејзината мајка Тамара работи како главен инспектор во административно-техничка инспекција на Москва. Нејзиниот татко Константин работи како дизајнер. Како мала, таа свирела на виолина, а своите способности ги истакнала во самата серија Бригада. Помладата сестра на Катја, Настасја има завршено педагошки факултет.

Гусева е во брак со Владимир Абаскин, со кој имаат две деца.