Единбург на Седумте Мориња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Единбург на Седумте Мориња
Edinburgh of the Seven Seas
Поглед кон Единбург на Седумте Мориња
Поглед кон Единбург на Седумте Мориња
Координати: 37°4′2.2″S 12°18′36″W / 37.067278° ЈГШ; 12.31000° ЗГД / -37.067278; -12.31000
Суверена државаОбединето Кралство Обединето Кралство
Британски прекуморски територии Света Елена, Вознесение и Тристан да Куња
Остров Тристан да Куња
Првпат населен1816
Именуван1867
ОсновачВилијам Глас (Британска армија)
Главен градТристан да Куња
Население (2016)
 • Вкупно268
Часовен појасGMT (UTC+0)
Повик. бр.+44

Единбург на Седумте Мориња (англиски: Edinburgh of the Seven Seas) — главна населба на островот Тристан да Куња, дел од британските прекуморски територии Света Елена, Вознесение и Тристан да Куња во јужниот дел на Атлантикот. Локално, често се именува како „Населбата“ или „Селото“.[1]

Единбург на Седумте Мориња се смета за најизолираното населено место на земјата, наогајќи се на 2,173 километри[2] оддалеченост од најблиското населено мессто, на островот Света Елена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Saint Helena Independent Архивирано на 20 јули 2011 г. 25 March 2011 p. 3
  2. „Tristan da Cunha Settlement of Edinburgh of the Seven Seas“. Посетено на 30 January 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]