Евмениј Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евмениј Александриски
Патријарх на Александрија
ЦркваАлександриска црква
Ракоположен131
Службата завршила141
ПретходникЈуст
НаследникМаркијан
Лични податоци
ЗанимањеПатријарх на Александрија

Евмениј Александриски бил Патријарх на Александрија во периодот од 131 до 141 година. Тој е признаен како папа на некогашната единствена Александриска црква, односно од страна на денешната Коптска православна црква и Грчка православна црква на Александија.