Јуст Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Евмениј Александриски
Патријарх на Александрија
Црква Александриска црква
Ракоположен 118
Службата завршила 129
Претходник Примиј
Наследник Евмениј
Лични податоци
Занимање Патријарх на Александрија

Евмениј Александриски бил Патријарх на Александрија во периодот од 118 до 129 година. Тој е признаен како папа на некогашната единствена Александриска црква, односно од страна на денешната Коптска православна црква и Грчка православна црква на Александија.