Маркијан Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маркијан Александриски
Патријарх на Александрија
ЦркваАлександриска црква
Ракоположен142
Службата завршила152
ПретходникЕвмениј
НаследникКеладион
Лични податоци
ЗанимањеПатријарх на Александрија

Маркијан Александриски бил Патријарх на Александрија во периодот од 142 до 152 година. Тој е признаен како папа на некогашната единствена Александриска црква, односно од страна на денешната Коптска православна црква и Грчка православна црква на Александија.