Келадион Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Келадион Александриски
Патријарх на Александрија
ЦркваАлександриска црква
Ракоположен152
Службата завршила166
ПретходникМаркијан
НаследникАгрипин
Лични податоци
ЗанимањеПатријарх на Александрија

Келадион Александриски бил Патријарх на Александрија во периодот од 152 до 166 година. Тој е признаен како папа на некогашната единствена Александриска црква, односно од страна на денешната Коптска православна црква и Грчка православна црква на Александија.