Д’лгопол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Д’лгопол
Дългопол
град
Железничката станица Д’лгопол
Железничката станица Д’лгопол
Д’лгопол is located in Бугарија
Д’лгопол
Д’лгопол
Местоположба на Д’лгопол во Бугарија
Координати: 43°2′59.43″N 27°20′46.51″E / 43.0498417° СГШ; 27.3462528° ИГД / 43.0498417; 27.3462528Координати: 43°2′59.43″N 27°20′46.51″E / 43.0498417° СГШ; 27.3462528° ИГД / 43.0498417; 27.3462528
ЗемјаБугарија
ОбластВарна
ОпштинаД’лгопол
Управа
 • ГрадоначалникГеорги Георгиев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна57,881 км2 (22,348 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001900000019 м
Население (2022)
 • Вкупно4.593
 • Густина79/км2 (210/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код9250
Повик. бр.+359 0517
Мреж. местоdalgopol.bg

Д’лгопол (бугарски: Дългопол) — град во Северна Бугарија, административен центар на општината Д’лгопол во Варненската Област. Има население од околу 4.593 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на 70 километри западно од регионалниот центар Варна, во близина на акумулацијата Цонево, во источниот дел Стара Планина во близината на Врбишкиот Премин.

Историја[уреди | уреди извор]

Југозападно од денешната населба е откриена доцноантичка еднокорабна црква со зачувани фрагменти од ѕидно сликарство.[2]

За време на османлискиот период, населбата била позната како Ени ќој или Ново Село Во 1934 година селото било преименовано во Д’лгопол, а во 1969 година било прогласено за град.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Димитров, Димитър (2013). Християнските храмове по българските земи I-IX век. София: Фондация „Покров Богородичен“. стр. 97. ISBN 978-954-2972-17-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]