Драги Ѓурчиноски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Драги Б. Ѓурчиноски ( 1918 во Латово, Порече1945 крај Латово, Порече) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Во август 1944 rодина доброволно се приклучил на Првата Македонско-косовска ударна бригада. Од последиците па војната починал во родното село Латово во април 1945 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.219