Драгиња Вуксановиќ-Станковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драгиња Вуксановиќ
Драгиња Вуксановић
Драгиња Вуксановиќ во 2018 г
Member of Parliament
На должноста
Стапил
14 Октомври 2012
Лични податоци
Роден(а) 7 април 1978 (1978-04-07) (45 г.)
Бар, СР Црна Гора, СФР Југославија
Партија Социјалдемократска партија
Сопружник Ивица Станковиќ
Установа Универзитет во Црна Гора
Професија Правник, политичар, професор
Потпис
Портал mojapredsjednica.me

Драгиња Вуксановиќ-Станковиќ ( кирилица : Драгиња Вуксановиќ-Станковић; е родена на 7 април 1978 година) таа е црногорски правник, политичар и професор по право на Универзитетот во Црна Гора . Таа е поранешен пратеник и поранешен претседател на Социјалдемократската партија . На претседателските избори во 2018 година, таа станала првата жена претседателски кандидат во историјата на земјата, а се појавила и во кампањата за претседателските избори во 2023 година .

Биографија[уреди | уреди извор]

Вуксановиќ дипломирала на Правниот факултет на Универзитетот во Црна Гора во 2000 година, магистрирал во 2005 година, а докторирал во 2011 година на истиот универзитет. Таа работи како професор на Правниот и Факултетот за драмски уметности на Универзитетот во Црна Гора. Зборува француски и англиски јазик, а користи и италијански и шпански јазици.

Според Вуксановиќ, нејзината мајка е Србинка од Пожега, Србија .[1]

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Драгиња Вуксановиќ е член на Социјалдемократската партија на Црна Гора (СДП) и била пратеничка во Собранието на Црна Гора од 2012 година [2] Во март 2018 година, Вуксановиќ ја објави својата кандидатура за претстојните претседателски избори . Таа била номинирана од Социјалдемократската партија и поддржана од ДЕМОС, како прва жена претседателски кандидат во историјата на Црна Гора.[3] Вуксановиќ била трета на изборите, освојувајќи 8,2 отсто од гласовите.

На 29 јуни 2019 година, Вуксановиќ била избрана за претседател на Социјалдемократската партија, со што била единствената жена претседател на црногорска политичка партија во тоа време. Вуксановиќ поднесе оставка по лошите резултати на парламентарните избори во 2020 година .[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Социјалдемократската партија на Црна Гора
  • Црногорски претседателски избори 2018 година
  • Претседателски избори во Црна Гора 2023 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vuksanović Stanković: Moja majka je izvorna pravoslavna Srpkinja, ne posrbica; Kovačević: Ne koristite te termine“. vijesti.me (српски). Посетено на 19 January 2022.
  2. „Draginja Vuksanović - Biography“. Архивирано од изворникот на 19 June 2018. Посетено на 27 March 2018.
  3. Vuksanović poručila da neće odustati od kandidature Архивирано на {{{2}}}., Vijesti, 21 March 2018, Retrieved 30 December 2020.
  4. Draginja Vuksanović Stanković od danas na čelu SDP-a