Драгана Левенска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драгана Левенска
Роден 3 јули 1985
Скопје
Националност Македонка
Занимање глумица

Драгана Левенска (Скопје, 3 јули 1985) — македонска театарска и филмска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Драгана Левенска е родена на 3 јули 1985 година во Скопје. Дипломирала во Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА, на отсекот за глумечка игра во 2014 година, а од истата година е вработена во Македонскиот народен театар.[1]

Театрографија[уреди | уреди извор]

 • Учителката по англиски јазик — „Госпоѓа Министерка“ од Бранислав Нушиќ, р. Наташа Поплавска, МНТ, 2009;
 • Евушка — „Генетика на кучињата“ од Венко Андоновски, р. Дејан Пројковски, Драмски театар - Скопје, 2012;
 • „Вртелешка“ од Артур Шницлер, р. Иван Манасковски, Драмски театар - Скопје, 2013;
 • Mејбл — „Вејка на ветрот“ од Коле Чашуле, р. Ирена Стеријовска, Театар Фабрика - Скопје, 2013;
 • Хор — „Вечната куќа“ од Јордан Плевнеш, р. Дејан Пројковски, МНТ, 2013;
 • Госпоѓа Ортанз — „Женски оркестар“ од Жан Ануј, р. Ѓорѓи Ризески, Драмски театар - Скопје, 2014;
 • Лина — „Многу вревеа за ништо“ од Вилијам Шекспир, р. Дејан Пројковски, Театар Комедија - Скопје, 2014;
 • Стујардеса и жената — „Тероризам“ од Владимир и Олег Пресњаков, р. Јордан Симонов, МНТ, 2015;
 • Зинка — „Животот е прекрасен“ од Николај Ердман, р. Александар Морфов, МНТ, 2015;
 • „Жени од подземјето“ од Станислав Лем, р. Андреј Цветановски, Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ - Велес, 2016;
 • Слугинката — „Соларис“ од Станислав Лем, р. Андриј Жолдак, МНТ, 2016;
 • Робинката од прстенот, Леонора — „Авантурите на Аладин“, р. Бојан Трифуновски, МНТ, 2017.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Ева — „Искушените“, р. Василка Аврамовска, кратокометражен филм;
 • „Намини бар еднаш“, р. Косара Матиќ, кратокометражен филм, 2013;
 • Смртта — „Триумф“, р. Александар Андоновски, кратокометражен филм, 2013;
 • Марија — „Мал дисконтинуитет во времепросторот“, р. Гоце Цветановски, 2014;
 • Виолета — „Лавиринт, кратокометражен филм“, р. Ана Јакимска, Бранко Костески, 2014;
 • Ленче — „Медена ноќ“, р. Иво Трајков, 2015;
 • Првата девојката — „Човекот кој не сакаше да умре“, р. Гоце Цветановски, кратокометражен анимиран филм, 2015;
 • „Човекот кој не беше таму“, р. Гоце Цветановски, кратокометражен филм, 2017.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]