Досиеја икс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Досиеја икс
Формат научна фантастика, драма, трилер, хорор, мистерија
Создадена од Крис Картер
Настапуваат Дејвид Дуковни
Џилијан Андерсон
Роберт Патрик
Анабет Гиш
Мич Пилеџи
Земја на потекло САД, Канада
Број на сезони 9
Број на епизоди 202 (Листа на епизоди)
Продукција
Локаци(ја/и) Канада
САД
Времетраење 43 минути (една епизода)
Емитување
Канал на емитување ФОКС
Формат на слика 4:3 (оригинално емитување)
16:9 (ДВД сезони 5-9)
Емитување 10 септември 1993
19 мај 2002
Официјална Веб-страница

Досиеја икс е наградувана американска научно-фантастична телевизиска серија создадена од Крис Картер. Првобитно е емитувана на ФОКС телевизија, од 10 септември 1993 до 19 мај 2002, комплетирајќи девет сезони. Во главните улоги настапуваат Дејвид Дуковни (Фокс Молдер) и Џилијан Андерсон (Дејна Скали), ФБИ агенти кои имаат за задача да истражуваат паранормални феномени, а чести заплети се теориите на заговор за вонземјаните и нивната врска со владата.

Серијата стана многу популарна и популаризираше некои фрази како „Вистината е таму некаде“, „Никому не верувај“, „Сакам да верувам“. Обожавателите ги делат епизодите на епизоди со митолошки приказни, чија тема е инвазијата на вонземјани, и на епизоди т.н. „чудовишта на неделата“, чија тема се суштества и ситуации поврзани со паранормалното. Исто така, неколку епизоди се посветени на истражување на врската меѓу Молдер и Скали.

Американскиот магазин TV Guide ја означи Досиеја икс како една од најпопуларните телевизиски серии на сите времиња, а и како втора култна серија на сите времиња, по Ѕвездени патеки.

Наводи[уреди | уреди извор]