Прејди на содржината

Дорнбок

Координати: 51°49′59″N 11°52′59″E / 51.83306° СГШ; 11.88306° ИГД / 51.83306; 11.88306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дорнбок
Место во Остернинбургер Ланд
Поглед кон Дорнбок
Поглед кон Дорнбок
Поглед кон Дорнбок
Грб на Дорнбок
Дорнбок во рамките на Германија
Дорнбок
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Остернинбургер Ланд
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 70 м
Население 372  (31 декември 2006)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 034979
Координати 51°49′59″N 11°52′59″E / 51.83306° СГШ; 11.88306° ИГД / 51.83306; 11.88306

Дорнбок (германски: Dornbock) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Остернинбургер Ланд.