Долна Орjaховица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долна Орјаховица
Долна Оряховица
град
Православна црква „Свети Георги“ во Долна Орјаховица
Православна црква „Свети Георги“ во Долна Орјаховица
Долна Орјаховица is located in Бугарија
Долна Орјаховица
Долна Орјаховица
Местоположба на Долна Орјаховица во Бугарија
Координати: 43°7′49.42″N 25°42′14.69″E / 43.1303944° СГШ; 25.7040806° ИГД / 43.1303944; 25.7040806Координати: 43°7′49.42″N 25°42′14.69″E / 43.1303944° СГШ; 25.7040806° ИГД / 43.1303944; 25.7040806
ЗемјаБугарија
ОбластВелико Трново
ОпштинаГорна Орјаховица
Управа
 • ГрадоначалникЈордан Бајчев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна35,551 км2 (13,726 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009900000099 м
Население (2022)
 • Вкупно2.696
 • Густина76/км2 (200/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5130
Повик. бр.+359 06173

Долна Орјаховица (бугарски: Долна Оряховица) е град во Северна Бугарија. Се наоѓа во општината Горна Орјаховица, во Великотрновската Област. Има население од околу 2.696 жители (2022).[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Долна Орјаховица се наоѓа на левиот брег на реката Јантра во непосредна близина на градовите Горна Орјаховица, Љасковец и Велико Трново.

Историја[уреди | уреди извор]

Долна Орјаховица е наследник на стара населба, која е позната по плодното земјиште и зеленчуковите градини. За прв пат се споменува во османлиски ферман од 1538 година. При избувнувањето на Балканската војна во 1912 година, двајца од Долна Орјаховица доброволно се пријавиле во Македонско-одринското ополчение.[2] Во поново време, многу жители на Долна Орјаховица почнале да се иселуваат во Горна Орјаховица и Велико Трново.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. : Личен състав по документи на Дирекция „Централен военен архив“. София, Главно управление на архивите, Дирекция „Централен военен архив“ В. Търново, Архивни справочници № 9, 2006. ISBN 954-9800-52-0. с. 843.