Добрејка (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Добрејка
Cardaria draba vesnovka obecná 1.jpg
Сивкаста грпка (Lepidium draba)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Зелковидни
Семејство: Зелки
Род: Добрејка
L.

Добрејка (науч. Lepidium) — род од семејството зелки или синапи (Brassicaceae). Опфаќа околу 175 вида распространети ширум светот, каде спаѓаат добрејката, грпката и полската салата. Некои видови образуваат валавци што се тркалаат по полињата.[1]

Во Македонија, сивкастата грпка (Lepidium draba) важи за плевел, но семето може да се користи како замена за бибер.[2]

Видови[уреди | уреди извор]

Широколисна добрејка (Lepidium latifolium)
Бунишна добрејка (Lepidium ruderale)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Herbert Waldron Faulkner (1917). The Mysteries of the Flowers. Frederick A. Stokes company. стр. 238. стр. 210
  2. Причинители: Сивкаста грпка (обична добрејка), Запис бр. 60 - Агробаза (македонски)
  3. Tropicos.org, 20 декември 2011
  • Everitt, J.H; Lonard, R.L., Little, C.R. (2007). Weeds in South Texas and Northern Mexico. Lubbock: Texas Tech University Press.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) ISBN 0-89672-614-2
  • „Добрејка (Lepidium)“. Австралиски индекс на растителни имиња (APNI). Центар за истражување на растителната биоразновидност. Посетено на 30 февруари 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]