Дион Ворвик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дион Ворвик
Дион Ворвик во 2021
Роден(а)Мари Дион Ворвик
12 декември 1940(1940-12-12)(83 г.)
Ист Оринџ, Њу Јерси, САД
Занимање
 • Пејачка
 • глумица
 • ТВ водителка
Активен период1955–денес
СопружникВилијам Елиот (в. 1966; раз. 1967)(в. 1967; раз. 1975)
Деца2
РодниниДи Ди Ворвик (сестра)
Сиси Хјустон (тетка по мајка)
Витни Хјустон
(прва братучетка)
Гери Гарланд
Боби Кристина Браун
Леонтина Прајс

Мари Дион Ворвик (англиски: Dionne Warwick; [1] родена на 12 декември 1940) е американска пејачка, актерка и телевизиска водителка.

Ворвик е рангирана меѓу 40-те најголеми американски хит пејачи во периодот од 1955 до 1999 година, врз основа на пласманот на нејзините песни на Билбордовиот Hot 100. Таа се наоѓа на второ место на листата на пејачки од рок ерата (1955-1999). Таа, исто така, е една од најпознатите вокали на сите времиња, а во периодот од 1962 до 1998 година 56 нејзини песни се нашле на Hot 100 листата (12 од нив на Топ десет), и вкупно 80 песни - соло или во соработка - на Hot 100., R&B или adult contemporary листата.[2] [3] Дион се наоѓа на 74-то место на Билбордовата листа „Најдобри уметници на сите времиња“.

Во текот на својата кариера, Ворвик продала преку 100 милиони плочи ширум светот и има освоено бројни награди, меѓу кои и шест Греми награди. Ворвик има своја ѕвезда на Булеварот на славата во Холивуд, а примена е и во Гремиевата куќа на славните, Куќата на славните од R&B музиката и Патеката на славата крај театарот Аполо. Во 2019 година, Дион Ворвик ја освоила наградата Греми за животно дело. Три нејзини песни („Walk On By“, „Alfie“ и „Don't Make Me Over“) се примени во Гремиевата куќа на славата. Таа е поранешен амбасадор на добра волја на Организацијата за храна и земјоделство на ОН.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Турнеи[уреди | уреди извор]

 • Dionne Warwick Tour (1966)
 • Dionne: 40 Anniversary Tour (2002)
 • Soul Divas Tour (2004)
 • An Evening with Dionne (2007)
 • She's Back: One Last Time (2022)

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. „How to pronounce Dionne Warwick - PronounceItRight“.
 2. „Dionne Warwick“. The Kennedy Center. The John F. Kennedy Center for the Performing Arts. Посетено на August 4, 2019.
 3. Sullivan, James (June 20, 2019). „Dionne Warwick knows the way to a hit“. The Boston Globe. Посетено на August 4, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]