Димискија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Изглед на острица искована од челик „дамаск“.

Димискија или дамаскињасабја искована во Дамаск (Сирија) или изработена според таков урнек.[1] Се одликува со криво сечиво, дршка и понекогаш штитник, а се носи во корица опашана на појас. Како ладно оружје била дел од опремата на пешаците или коњаниците. Примероци има во повеќе македонски музеи. Опеана е и во народните песни.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Димискија". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 464.