Прејди на содржината

Даниил Собченко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даниил Собченко
Роден 13 април 1991(1991-04-13)
Киев, СССР
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 20)
Јарослављ, Русија
Позиција центар
Играл за Локомотив Јарослављ (KHL)
НХЛ-селекција 165, 2011
San Jose Sharks
Играчка кариера 2009–2011
Даниил Собченко
Медали
Натпреварувач за  Русија
Ice hockey
World Junior Championships
Златен медал - прво место 2011 United States

Даниил Собченко (роден на 13 април 1991 - 7 септември 2011) бил руски хокеар.

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]