Дам (Пархим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дам
Место во Пархим
Дам (Пархим) is located in Германија
Дам (Пархим)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Град Пархим
Основни податоци
Површина 17,88 км2
Надм. височина 42 м
Население 500  (31 декември 2012)
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19374
Повик. бр. 03863, 03871
Портал www.amt-parchimer-umland.de
Координати 53°26′22″N 11°45′18″E / 53.43944° N; 11.75500° E / 53.43944; 11.75500Координати: 53°26′22″N 11°45′18″E / 53.43944° N; 11.75500° E / 53.43944; 11.75500

Дам (германски: Damm) — село и поранешна општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 25 мај 2014 година е дел од градот Пархим.