Дамата со камелии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамата со камелии, илустација на Алфонс Муха, со ликот на глумицата Сара Бернар

Дамата со камелии (француски: La Dame aux camélias) - роман на францускиот писател Александар Дима (Синот) од 1848 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Обработки на Дамата со камелии[уреди | уреди извор]

Темата од романот „Дамата со камелии“ била обработена и во други музички и филмски дела:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Клеопатра - балет на Василиј Медведев (Русија) - светска премиера. Скопје: Македонска опера и балет, 2016, стр. 22.