Давидовски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давидовски манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеДавидовски манастир
Други имињаМанастир „Св. Илија“
Манастир на:МПЦ - ОА
Основан1937
Посветен наСвети Илија
ЕпархијаПовардарска
ЦрквиЦрква „Св. Илија“
Личности
Место
Местово Давидово, Македонија Македонија
Координати41°20′13″N 22°25′53″E / 41.33694° СГШ; 22.43139° ИГД / 41.33694; 22.43139Координати: 41°20′13″N 22°25′53″E / 41.33694° СГШ; 22.43139° ИГД / 41.33694; 22.43139
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, трпезарија
Отворен за јавностда
Други информации(Миравска парохија)

Давидовски манастирманастир во јужниот дел на Македонија, во близина на селото Давидово.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, трпезарија и помошни објекти.

Црква „Св. Илија“[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1937 година. Според преданието, на местото на денешниот манастир, во периодот меѓу двете светски војни била изградена мала црква наречена „Св. Илија“. Таа во 1945 година била обновена и проширена, па целиот комплекс прераснал во манастир.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Повардарска епархија - Миравска парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-10-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]