Гутмансхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гутмансхаузен
Место во Бутштет
Селската црква
Селската црква
Грб на Гутмансхаузен
Гутмансхаузен is located in Германија
Гутмансхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општина Бутштет
Основни податоци
Површина 10,12 км2
Надм. височина 164 м
Население 712  (31 декември 2017)
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99628
Повик. бр. 036373
Портал Гутмансхаузен
Координати 51°7′59″N 11°22′0″E / 51.13306° СГШ; 11.36667° ИГД / 51.13306; 11.36667Координати: 51°7′59″N 11°22′0″E / 51.13306° СГШ; 11.36667° ИГД / 51.13306; 11.36667

Гутмансхаузен (германски: Guthmannshausen) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Бутштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Елерслебен се наоѓа на реката Лоса во источниот дел на Тириншката Котлина помеѓу Етерсберг и Фине.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]