Гугутка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гугутка
Collared.dove.jpg
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Хордати
Класа: Птици
Ред: Columbiformes
Семејство: Columbidae
Род: Streptopelia
Вид: S. decaocto
Биномен назив
Streptopelia decaocto
(Frivaldszky, 1838)
Streptopelia decaocto

Гугутка (науч. Streptopelia decaocto) е вид на птица од фамилијата на гулаби (Columbiformes). Во многу јазици има народно име „турски гулаб“ бидејќи на почетокот на XX век од Турција почнала да се населува во Европа.

Изглед[уреди | уреди извор]

Слична е на дивата гугутка. Горните пердуви од крилата на гугутките се со светло сива до кафена боја. Долга е од 31 до 33 cm, што значи дека е голема колку и градскиот гулаб, но е полесна и изгледа многу по нежно. Распонот на крилјата и достига од 47 до 55 cm, а тешка е од 150 до 200 грама. Двата пола изгледаат исто. Црвените очи им имаат мал бел оквир. Впечатлива карактеристика им е црниот прстен во близина на почетокот на вратот.

Се одгласува со трослогвни гугукања, со нагласок на вториот слок, како и голем број други птици од оваа фамилија.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Тие се птици станари во паркови и дворови, секогаш во близина на човечки населби. Не се многу плашливи. Се хранат со семки, житарици и овошје. Во зима понекогаш се собираат во јата и заедно бараат храна во парковите и селските имоти.

Размножување[уреди | уреди извор]

Како и голем дел од голубарките, така и гугутките имаат скромно и слабо изградено гнездо. Во гнездата најчесто има едно до две јајца,на кои лежи мајката, а младите излегуваат после 13 или 14 дена. Гугутките лежат повеќе пати по ред затоа што имаат големи губитоци на јајца и младенчиња.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Централна и Јужна Европа, зимува во Северна Африка