Гросбрембах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросбрембах
Место во Бутштет
Селската црква
Селската црква
Грб на Гросбрембах
Гросбрембах is located in Германија
Гросбрембах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општина Бутштет
Основни податоци
Површина 16,28 км2
Надм. височина 178 м
Население 694  (31 декември 2017)
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99610
Повик. бр. 036451
Портал Гросбрембах
Координати 51°7′0″N 11°19′0″E / 51.11667° СГШ; 11.31667° ИГД / 51.11667; 11.31667Координати: 51°7′0″N 11°19′0″E / 51.11667° СГШ; 11.31667° ИГД / 51.11667; 11.31667

Гросбрембах (германски: Großbrembach) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Бутштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Гросбрембах се наоѓа во источниот дел на Тириншката Котлина помеѓу Етерсберг и Фине.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]