Грејт Портланд Стрит (метро-станица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грејт Портланд Стрит
Great Portland Street
Great Portland St Tube Station.jpg
Влез на станицата на пешачки остров
Грејт Портланд Стрит се наоѓа во Централен Лондон
Грејт Портланд Стрит
Местоположбата на Грејт Портланд Стрит во рамките на Централен Лондон
Местоположба Грејт Портланд Стрит
Локална управа Град Вестминстер
Раководство Лондонско метро
Перони 2
Наплатна зона 1

Годишна прометност - Лондонско метро
2004 6,014 милиони[1]
2005 5,378 милиони[1]
2006 6,332 милиони[1]
2007 6,211 милиони[1]
2008 6,96 милиони[1]

1863 (1863) Отворена

Список на станици Подземни
Државна железница

Грејт Портланд Стрит (англ. Great Portland Street) е лондонска метро-станица близу Риџентс Парк. Се наоѓа помеѓу станиците Бејкер Стрит и Јустон Сквер на линиите Хамерсмит и Сити, Кружна и Метрополска. Припаѓа на Зона 1.

Оваа станица била дел од првата подземна железница во светот - Метрополската железница, а сообраќајот се одвивал на потегот помеѓу „Бишопс Роуд“ (Bishop's Road), (денешна станица Падингтон) на линијата Хамерсмит и Сити и „Фарингдон Стрит“ (Farringdon Street), (близу денешната станица Фарингдон). Отворена е на 10 јануари 1863 под името „Портланд Роуд“ (Portland Road), а денешното име го добила на 1 март 1917.

Локални знаменитости се Риџентс Парк и Поштенската кула. Мошне близу е станицата Риџентс Парк на линијата Бејкерлу.

Спроти станицата се наоѓа Меѓународниот студентски дом, а недалеку од ова е Харли Стрит, позната како улица на докторите и хирурзите.

Станицата се наоѓа на пешачко растојание од метро-станиците Риџентс Парк и Ворен Стрит.

Автобуски врски[уреди | уреди извор]

До станицата одат следниве лондонски автобуски линии: 18, 27, 30, 88, 205, 453, C2, 113, 139, 189, како и ноќната линија N18.


Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Потрошувачки мерења: влез и излез“. Нови податоци за работата на Лондонското метро. Транспорт за Лондон. 2003-2009. http://www.tfl.gov.uk/tfl/corporate/modesoftransport/tube/performance/default.asp?onload=entryexit. посет. 22 мај 2010 г.  (англиски)


Претходна   Underground no-text.svg Лондонско метро   Следна
Кружна линија
кон Еџвер Роуд (преку Олдгејт)
Хамерсмит и Сити
Метрополска линија