Јустон Сквер (метро-станица)

Координати: 51°31′33″N 0°08′09″W / 51.5258° СГШ; 0.1358° ЗГД / 51.5258; -0.1358
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јустон Сквер
Euston Square
Влез од Гауер Стрит
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Централен Лондон" does not exist
Местоположбата на Јустон Сквер во рамките на Централен Лондон
МестоположбаЈустон Роуд
Локална управаКамден
РаководствоЛондонско метро
Перони2
Наплатна зона1

Годишна прометност - Лондонско метро
20079,959 милиони[1]
200810,58 милиони[1]

1863 (1863)Отворена

Список на станициПодземни
Државна железница

51°31′33″N 0°08′09″W / 51.5258° СГШ; 0.1358° ЗГД / 51.5258; -0.1358

Јустон Сквер (англ. Euston Square) е лондонска метро-станица на аголот на Јустон Роуд (Euston Road) и Гоуер Стрит (Gower Street), во непосредна близина на Универзитетскиот колеџ. Станицата се наоѓа недалеку од Јустонската железничка станица, и низ неа поминуват подземните линии Кружна, Хамерсмит и Сити и Метрополска, помеѓу Грејт Портланд Стрит и Кингс Крос Сент Пенкрас. Припаѓа на Зона 1.

Станицата е отворена во 1863 г. под името „Гауер Стрит“ (Gower Street), а денешното име го добила во 1909 г. Од 2006 станицата има нов влез од јужната страна на Јустон Роуд. Има и влез преку подземен премин од северната страна на истоимената улица.

Метро-станиците Ворен Стрит и Јустон се на пешачко растојание од оваа станица.

Автобуски врски[уреди | уреди извор]

До станицата одат следниве лондонски автобуски линии: 10, 14, 18, 24, 27, 29, 30, 73, 88, 134, 205, 390, како и ноќните линии N5, N18, N20, N29, N73 и N279.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Потрошувачки мерења: влез и излез“. Нови податоци за работата на Лондонското метро. Транспорт за Лондон. 2003–2009. Посетено на 22 мај 2010.CS1-одржување: датумски формат (link) (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходна   Лондонско метро   Следна
Кружна линија
кон Еџвер Роуд (преку Олдгејт)
Хамерсмит и Сити
Метрополска линија