Гребиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гребиц
Место во Тојхерн
Гребиц is located in Германија
Гребиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Тојхерн
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 214 м
Население 495  (31 декември 2009)
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06667
Повик. бр. 034445
Портал www.teucherner-land.de
Координати 51°8′N 11°56′E / 51.133° N; 11.933° E / 51.133; 11.933Координати: 51°8′N 11°56′E / 51.133° N; 11.933° E / 51.133; 11.933

Гребиц (германски: Gröbitz) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Тојхерн.