Гребен (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гребен
Место во Тојхерн
Грб на Гребен
Гребен (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Гребен (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Тојхерн
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 193 м
Население 693  (31 декември 2009)
 - Густина 173 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WSF
Пошт. бр. 06682
Повик. бр. 034443
Портал www.teucherner-land.de
Координати 51°7′N 12°2′E / 51.117° N; 12.033° E / 51.117; 12.033Координати: 51°7′N 12°2′E / 51.117° N; 12.033° E / 51.117; 12.033

Гребен (германски: Gröben) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Тојхерн.