Гол човек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гол човек
Гол човек во ботаничката градина на Џеновскиот универзитет
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Астериди
Ред: Вресовидни
Семејство: Вресови
Род: Arbutus
Вид: Гол човек
Научен назив
Arbutus andrachne
L. [1]
Синоними[2]
  • Andrachne frutescens Ehret
  • Arbutus idaea Gand.
  • Arbutus integrifolia Lam.
  • Arbutus integrifolia Sieber ex Klotzsch
  • Arbutus lucida Steud.
  • Arbutus serratifolia Lodd.
  • Arbutus sieberi Klotzsch

Гол човек (науч. Arbutus andrachne) — зимзелен вид од источното Средоземје, Блискиот Исток и Југоисточна Азија, кој во Македонија е застапен само во две месности (во сливовите на Коњска и Црна Река). Растението претставува грмушка или мало дрво со кожести, темнозелени, овални листови. Кората се лупи во вид на крупни лушпи (голо дрво), а новата е мазна, бакарноцрвена. Цветовите се мали, бледожолти. Плодовите се црвени, топчести бобинки. Гол човек се смета за мошне украсен вид.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1.  Species was first described and published in Systema Naturae, ed. 10. 2: 1024. 1759. „Plant Name Details for Arbutus andrachne. IPNI. Посетено на August 5, 2010. in monte Pentelico Atticae
  2. „The Plant List: A Working List of All Plant Species“. Посетено на 9 December 2014.