Прејди на содржината

Големо гушанче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Големо гушанче
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Семејство: Трскари
Род: Hippolais
Вид: Големо гушанче
Научен назив
Hippolais olivetorum
(Strickland, 1837)

Големото гушанче или маслинар (науч. Hippolais olivetorum) е мала врапчевидна птица од семејството на трскарите (Acrocephalidae), од родот на дрвните трскари (Hippolais). Се размножува низ југоисточна Европа и Близок Исток. Ја има и во Македонија. Птица преселница е, што зимува во источна и јужна Африка, од Кенија до Јужна Африка.

Опис[уреди | уреди извор]

Оваа птица е со средна големина од трскарите, но најголем од гушанчињата. По големина е колку дамчестото грмушарче, долго околу 15,5-17 см, со малку подолг клун и пократка опашка. Главата му е сплескана, крилјата долги, а нозете тешки. Одозгора е сивкавокафеав, а одоздола валканобел.

Поведение[уреди | уреди извор]

Живеалиштето на оваа птица се отворените дабови шуми, насадите со маслинки, овоштарниците и плантажите со бадеми.

Се храни, како и другите трскари, со инсекти.

Гнездото го гради на мали дрвја или во грмушки и несе 3-4 јајца.

Hippolais olivetorum

Песната му е спој од чкрипење и врескање, малку пониско од другите трскари, а исто така, и поспоро.

Статус[уреди | уреди извор]

Во Европа, што сочинува 95% од вкупниот број, има 11.000-23.000 пара од овие птици, односно околу 33.000 - 69.000 поединци.[2] Според Црвениот список на МСЗП оваа птица е класифицирана како вид со најмала загриженост.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Hippolais olivetorum. IUCN Red List. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Посетено на 16 July 2012.
  2. BirdLife International 2004

Надворешни врски[уреди | уреди извор]