Говедарци

Од Википедија — слободната енциклопедија

Говедарци (бугарски: Говедарци) ― село сместено во општина Самоков, Област Софија и скијалиште на планината Рила во Бугарија. Се наоѓа на 26 километри од Боровец и 80 километри од Софија. Во областа тече реката Црн (Черни) Искар, а селото се наоѓа во близина на Јончевското Езеро.

Улица и куќи на Говедарци.
Манастирот „Св. Троица“.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во предпарковната зона на Националниот парк Рила, покрај реката Црн Искар. Сместено во Говедарската котлина на 1157 надморска височина, има умереноконтинентална клима со минимална јануарска температура од -33,6 °C и максимална +30,3 °C во јули. Снег има во просек 160 дена годишно, а во зима снежната покривка е над 120 см.

Најпристапен пат до селото е од Самоков (13 км) преку селото Маџаре (1 км) асфалтен пат, но се стигнува и од Сапарева Бања преку одморалиштето Паничиште по земјен пат со теренско возило.

Население[уреди | уреди извор]

Бројот на населението според пописите низ годините:[1][2]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19342.256—    
19462.397+6.2%
19562.408+0.5%
19652.224−7.6%
19752.177−2.1%
19852.069−5.0%
19921.873−9.5%
20011.638−12.5%
20111.308−20.1%
20191.114−14.8%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „НСИ Преброяване на населението 2011 г.“ (бугарски). nsi.bg. Посетено на 8 јануари 2022.
  2. „Bulgarian cities population“ (бугарски). mashke.org. Посетено на 8 јануари 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

42°15′46″N 23°28′41″E / 42.26278° СГШ; 23.47806° ИГД / 42.26278; 23.47806