Гилде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гилде
Место во Шладен-Верла
Поглед на Гилце од југ
Поглед на Гилце од југ
Грб на Гилде
Гилде is located in Германија
Гилде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општина Шладен-Верла
Основни податоци
Површина 9,11 км2
Надм. височина 94−152 м
Население 792  (31 декември 2012)
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38315
Повик. бр. 05339
Координати 52°02′N 10°30′E / 52.033° СГШ; 10.500° ИГД / 52.033; 10.500Координати: 52°02′N 10°30′E / 52.033° СГШ; 10.500° ИГД / 52.033; 10.500

Гилде (германски: Gielde) — село и поранешна општина во округот Волфенбител во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2013 година е дел од општината Шладен-Верла.

Географија[уреди | уреди извор]

Гилде се наоѓа на северното подножје на планинскиот масив Харц, сместен помеѓу Финенбург (дел од градот Гослар) на југ и Волфенбител на север; соседни села се Шладен на југоисток и Либенбург на југозапад.

Историја[уреди | уреди извор]

Алтенроде

Населба со име „Гелити“ (Gelithi) била првпат спомената во декрет од 953 година и како „Гелите“ (Gelithe) во 1140 година. Првата парохиска црква веројатно била изградена во текот на служењето на епископот Готхард Хилдесхајмски во почетокот на XII век. Тогаш, областа била дел од средновековното Војводство Саксонија. Остатоците на саксонската тврдина (Kukeriulenburg) се видливи на север од денешното село.

Дворецот Алтенроде, кој веројатно бил изграден од камењата на срушениот замок, бил попишан како имот на манастирот Хајнинген од 1306 година. Кога манастирот бил секуларизиран во 1810 година, дворецот станал приватен посед и денес е споменик на културата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]