Георги Митрев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Георги Митрев
Роден 1912 година
Кресна, Пиринска Македонија, денеc Бугарија
Националност Македонец

Георги Андонов Митрев ( 1912 во Кресна, Пиринска Македонија, Бугарија — Починат во 199?) — македонски активист. Жртва на комунистичкиот режим во Бугарија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил посветен јатак на илегалната чета на Герасим Тодоров, кон која се присодеинил само на неколку дена. Бил предаден лично од Ангел Бенѓозов - Ачо. Бил осуден на доживотен строг и темничен затвор. Во логорите на смртта на островот Персин (Белене) поминал околу четиринаесет години. Важел за умерен подржувач на македонската кауза.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Монев, Крум. Зловещата - 1948 год. за Пиринска Македония. Горна Џумаја. стр. 36.