Герасим Тодоров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Герасим Тодоров е роден во село Влахи, Пиринска Македонија. Членува во ВМРО на Ванчо Михаjлов.[1] Во 1947 година, создава илегална чета од околу 80 комити за вооружена борба со бугарскиот комунистички режим, за обединета и независна Македонија. Од нив 13 души се осудени на смрт и обесени во Горна Џумаја, меѓу кои два свештеника, еден полковник и еден потполковник. Неколку се убиени без суд и пресуда. Повеќе од четириесетмина се осудени на доживотен затвор, а другите на тешки временски казни. Раководителот на илегалниот одред, Герасим Тодоров, при разбивањето на групата херојски се самоубива. Во одредот учествувале полковник Стоjно Бачиjски (поранешен командир на 51 Вардарски полк во Скопје), потполковник Димитар Цветков, Петар Грков - Попето, Димитaр Павлов - Дупничанецот, Крум Монев, Д-р Петар Х. Митов од Гара Пирин и др.

Врски[уреди | уреди извор]

  1. Веселин Ангелов. Отличен българин с името Герасим, първо издание, С., 2001, второ издание, 2008 г., меки корици, 114 с., ISBN 978-954-617-034-7