Гебштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гебштет
Место во Бад Зулца
Гебштет is located in Германија
Гебштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Град Бад Зулца
Основни податоци
Површина 9,25 км2
Надм. височина 188 м
Население 287  (31 декември 2011)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 036463
Портал www.bad-sulza.de
Местоположба на место Гебштет во рамките на Бад Зулца
Карта
Координати 51°5′53″N 11°29′47″E / 51.09806° N; 11.49639° E / 51.09806; 11.49639Координати: 51°5′53″N 11°29′47″E / 51.09806° N; 11.49639° E / 51.09806; 11.49639

Гебштет (германски: Gebstedt) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Бад Зулца.