Гаданшки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ганданшки јазик
Застапен воЧад
Подрачјејугозапад
Говорници2,500  (1997)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3gdk

Гаданшкиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од погрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Јазикот, според податоците од 1997 година, го зборуваат околу 2.500 луѓе. Јазикот се зборува во јужен Чад, во сомрајската област помеѓу Мого и Мбарле во Шари-Багирми. За јазикот нема забележано дијалекти, а е сличен со саруанскиот и милтуанскиот јазик. Народот користи и багирмиски јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Гаданшки јазик на „Етнолог“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]