Саруански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саруански јазик
Застапен воЧад
Подрачјејугозапад
Говорници2,000  (1997)e18
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3swy

Саруанскиот е афроазиски јазик, од групата на чадски јазици, од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1997 година јазикот го зборувале само 2.000 жители. Јазикот се зборува(л) во департманот Луг, помеѓу Бусо и Милту во Шари-Багирми во Чад. Нема забележано дека јазикот има дијалекти. Јазикот има лексичка сличност од 42% со гаданшкиот и 27% со милтуанскиот јазик. Саруанците почнале да зборуваат на багирмиски со тек на времето.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Саруански јазик на „Етнолог“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]