Милтуански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милтуански јазик
Застапен воЧад
Подрачјејугозапад
Говорници270  (1993)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mlj

Милтуанскиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1993 година, јазикот го зборувале само 270 жители во Чад. Јазикот се зборува(л) во селото Милту во областа Бусо во регионот Шари-Багирми.[1]. Јазикот нема забележано дијалекти и има лексичка сличност од 27% со саруанскиот, сомрајскиот, гаданшкиот и ндамскиот, а 36% со борскиот јазик. Јазикот се смета за загрозен јазик и е под опасност од исчезнување. Народот почнува да зборува на багирмиски јазик.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tucker, A.N.; Bryan, M.A. (1956). The Non-Bantu Languages of North-Eastern Africa. Oxford University Press. стр. 228.
  2. Мултуански јазик на „Етнолог“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]