Габор Алфред Фехервари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габор Алфред Фехервари

Габор Алфред Фехервари, познат под уметничкото име Фреди (унгарски: Gábor Alfréd Fehérvári; Freddie; Ѓер, 8 април 1990) е унгарски поп, поп-рок пејач. Во својата земја тој стана познат по освојувањето на 4. место во првата сезона на талент-шоуто (сезона 2014/15). Со песна, тој убедливо на финалната емисија на националниот избор на Унгарија за песна на Евровизија () што се одржа на 27 февруари 2016 година и на тој начин доби можност да ја претставува Унгарија на Евровизискиот натпревар за 2016 година во Стокхолм.[1][2]

Пред да почне да се занимава со музика, Габор студирал економија, а некое време работел како економски советник во Ѓер . На почетокот на неговата кариера свиреше гитара во помали бендови. Тој го издаде првиот сингл во летото 2015 година , а песната што ја направи во соработка со Андраш Калај Саундерс стана летен хит таа година. Под уметничкото име Фреди, тој настапува од есента 2015 година.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Freddie wins in Hungary!“. Посетено на 3 март 2016.
  2. 2,0 2,1 Brey, Marco (15 декември 2015). „Hungary: Participants of A Dal 2016 announced“. EBU.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]