Прејди на содржината

В’лчедрм

Координати: 43°41′46″N 23°26′41″E / 43.6961° СГШ; 23.4448° ИГД / 43.6961; 23.4448
Од Википедија — слободната енциклопедија
В’лчедрм
Вълчедръм
град
Поглед на црквата „Св. Параскева“
Поглед на црквата „Св. Параскева“
В’лчедрм is located in Бугарија
В’лчедрм
В’лчедрм
Местоположба на В’лчедрм во Бугарија
Координати: 43°41′46″N 23°26′41″E / 43.6961° СГШ; 23.4448° ИГД / 43.6961; 23.4448
ЗемјаБугарија
ОбластМонтана
ОпштинаВ’лчедрм
Управа
 • ГрадоначалникИван Барзин (Земјоделски сојуз „Александар Стамболијски“)
Површина
 • Вкупна121,134 км2 (46,770 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007900000079 м
Население (2022)
 • Вкупно3,144
 • Густина26/км2 (67/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код3650
Повик. бр.+359 09744
Мреж. местоvalchedram.bg

В’лчедрм (бугарски: Вълчедръм) — град во северна Бугарија, административен центар на општината В’лчедрм во Монтанската Oбласт. Има население од околу 3.144 жители (2022).[1]

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во западниот дел на Дунаската Рамнина на 45 км североисточно од регионалниот центар Монатана на 15 км од реката Дунав.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во 1780 година, поп Пунчо го основал првото ќелијно училиште во градот. В’лчедрм е и родното место на Димитар Маринов − истакнат бугарски етнограф, фолклорист, историчар. Во 1936 година бил подигнат впечатливиот храм „Св. Параскева“.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]