Прејди на содржината

Вртојба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вртојба
Vrtojba
Поглед на Вртојба
Вртојба is located in Slovenia
Вртојба
Вртојба
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′32.1″N 13°38′11″E / 45.908917° СГШ; 13.63639° ИГД / 45.908917; 13.63639
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаШемпетер-Вртојба
Површина
 • Вкупна8,3 км2 (3,2 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006089999960,9 м
Население (2020)
 • Вкупно2.598
 • Густина310/км2 (810/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5290

Вртојба (словенечки: Vrtojba) — населба во Општина Шемпетер-Вртојба во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.