Војшчице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Војшчице
Wojszczyce
Капела на св. Јосиф
Капела на св. Јосиф
Војшчице is located in Полска
Војшчице
Војшчице
Координати: 52°23′04″N 20°25′23″E / 52.38444° N; 20.42306° E / 52.38444; 20.42306
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаЗакрочим
Население (2011)
 • Вкупно115[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Војшчице (полски: Wojszczyce) — село во општината Закрочим во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.

Во селото е католиска капела на св. Јосиф. Исто така во Војшчице има основно училиште и единица на противпожарна бригада.

Наводи[уреди | уреди извор]